Bizi ArayınBizi Arayın...


OLED vs. LCD Tamir Merkezi

OLED vs. LCD Nedir...

iki ekran teknolojisine karşılaştıran ilk bakış yayınlanan bu yana 8 yıl geçti. O zamanlar, plazma ve LCD oldu ama bugün plazma artık yeni bir rakip OLED ortaya çıkmıştır. Bu genel olarak iki teknolojileri, artılarını ve eksilerini ve daha arasındaki farklar bakacağız.

Her ekran teknolojisi nasıl çalıştığını kısa bir giriş ile başlayacak. çok önemli olmasına rağmen - - fonksiyonel TV ekranında bileşeni Biz ekran teknolojisi biridir çünkü dönem "paneli" seçeneğini kullanarak olacaktır. panelin yanı sıra, böyle bir kabine ve bir çerçeve yanı sıra elektronik devrelerin sürü gibi destek yapıları vardır.

LCD paneller

LCD paneller son 10 yılda temelden değişti değil. LCD "Liquid Crystal Display" için kısa ve likit kristaller yapılır ekranın aktif unsuru açıklar. Bir LCD ışık kaynağı panelin arkasında bulunan ve LED'lerin bir raf (Işık Yayan Diyot), oysa daha önce, üreticilerin daha hacimli floresan lambalar (CCFL) kullanırsınız gelen ışık yayar olduğunu gösterir. LED'ler LCD panel (Kenar veya kenar aydınlatmalı LED) kenarlarında veya LCD panel (doğrudan ya da arkadan aydınlatmalı LED) arkasında ya yerleştirilebilir ya.

kenardan aydınlatmalı LED sayesinde LED'ler sadece kenarlarından ışık yayan olarak, ekran boyunca lokal ışık yoğunluğunu kontrol etmek zordur. Bu ışık bir ışık rehber yardımı ile tüm ekran alanını kapsayacak şekilde yansıtılması gerekir. Bu nedenle, ışık şiddeti sadece bantlarında kontrol edilebilir. aydınlatmalı LED ile diyotlar LED bir tablo düzenlenebilir ve potansiyel tek tek veya bölgelerde ele alınması gibi daha iyi lokal kontrol sağlar panelin arkasında yerleştirilir. Bugüne kadar bir LCD ekranda diyotların en yüksek sayı büyük 100 "panelinde mümkün olan 5200 olduğunu. Her diyot nedenle yaklaşık 6400 piksel (Ultra HD çözünürlük) yanacaktır.

Işık tipik ışık dağılımı homojen hale amacına hizmet çeşitli plastik katmanları üzerinden yansıtılır. Bu ışık difüzör tabakaları TV yapım daha kalın, tam aydınlatma ünitesi alanı önemli miktarda alır, yani LED'ler ve LCD paneli arasında oturmak olacaktır.

 

Temel renklerin her biri için ışık yoğunluğunu kontrol etmek için, LCD'ler her piksel içindeki sıvı kristaller kullanın. Bu kristaller ayrıca ışık şekilde ayarlanmalıdır için yapım bir elektrik alanı işleyerek hücrede döndürülebilir. Temel rengin ışık yoğunluğu istenen seviyeye ayarlandıktan sonra, o kırmızı, yeşil veya mavi hariç tüm dalga boylarını filtreler renk filtreden geçer. Ekranda yakın taşırsanız üç çiftler halinde bir piksel oluşturan bu kırmızı, yeşil ve mavi alt piksel görebilirsiniz.

rengini değiştirebilirsiniz bir LCD panel likit kristaller, yeni bir pozisyona hareket ne kadar hızlı bağlıdır ne kadar hızlı. Bu resimde gördüğünüz firar / bulanıklık miktarını belirler. İdeal olarak, likit kristaller anında yeni konumu (renk) varsaymak istiyorum. Ancak, bu mümkün değildir ve genellikle bulanık / sondaki oluşabilir, yani bunu yapmak için sıvı kristaller (milisaniye cinsinden ölçülen) biraz zaman alır.

Işık ışık şiddeti artık her yöne sürekli olabilir sıvı kristaller geçerken. Bir akkor ampul düşünmek eğer (bir Lambertian yayıcı olarak adlandırılır) tüm yönlerde ışık eşit miktarda yayar, ancak bir LCD sıvı kristallerin kullanımı paneli doğrudan ileriye ışığın en yayarlar anlamına gelir görüntüleyebilirsiniz. Ya da başka bir deyişle; ışık ve renk yoğunluğu, sadece ekranın sağ önünde, saf güçlü bakmak ve olacaktır. Bu olay "görüş açısı" kavramını anlamak için önemlidir.

OLED paneller

Bildiğiniz gibi, OLED LED özel bir tür, yani organik bir türü (organik "O") 'dir. Daha önce ışık (üzgünüm, Danca yalnızca maddeye) bir LED oluşturulur, ancak o günden beri TV boyut biçimlerinde görüntüler ortaya çıkışını ve biz uzunlukları tartışılan OLED panel teknolojileri farklı tanık olduk nasıl açıkladık 2009 sadece biri düşürülmüştür. ışık yoğunluğu artık LC (sıvı kristal) tabakası ile kontrol edilir çünkü OLED panel LCD bu farklı yapıdadır. Bunun yerine, her bir alt piksel kendi LED (veya hassas olması: OLED). Her bir alt piksel beyaz ışık yayan bu yapıda sandviç birkaç kat yok edilebilir.

 

Bu ışık - her bir alt piksel için ayrı ayrı yayılan - daha sonra LCD gibi, pasif bir renk filtresi geçer ve dışarı ekran üzerinden. yöntem sırasıyla kırmızı, yeşil ve mavi alt piksel arkasına yerleştirilir verilen OLED yoğunluğunu kontrol gerektirir ışık yoğunluğunu ve kırmızı, yeşil, mavi (RGB) karışımı düzenler. Eğer saf siyah renk isterseniz sadece tüm alt piksel kapatın ve beyaz isterseniz hepsini eşit miktarlarda yoğunluğunu arttırmak.

Daha fazla oku

Bu OLED paneller üretilmektedir bu şekilde üreticilerin OLED'ler LCD'ler daha ince neden olan LCD'nin LED ışık kaynağı, daha onları oldukça ince yapmanıza izin verir. LED arka aydınlatma ünitesi soyulmasına Eğer bir LCD panel de çok ince ama bir resim üretmek için bir arka ışığı gerektirir.

LG Display şu anda LG şu anda OLED TV teknolojisinin gelişimini kontrol neden olan kitle üreten OLED TV panellerinin yetenekli sadece ticari üretici olduğunu vurgulamak önemlidir.

Teknoloji karşılaştırma biz aşağıdaki tablolarda iki teknolojinin özelliklerini özetler. sembol açıklama